Hojanas (Hoi An) – miestas pačiame Vietnamo viduryje. Tie, kurie yra bent kažką girdėję apie Vietnamą, tikrai žino ir šį miestą. Kodėl turėtumėte žinoti? Hojanas savo laiku yra buvęs pagrindinis vidurio Vietnamo prekybos miestas. Aplink jį galima rasti miestelių, kurių gyventojai specializuojasi keramikoje, medvilnėje, žuvininkystėje ir dar daugelyje sričių. Be kita ko, Hojanas yra ir vienas turistiškiausių miestų visame Vietname. Čia turistų koncentracija tikrai lenkia iki tol aplankytus didžiuosius miestus, nes pagrindinis Hojano objektas yra į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktas visas senamiestis. UNESCO paveldo sąraše Hojanas taip pat figūruoja kaip Vietnamo kulinarinė sostinė, o ir pasiekti šį miestą yra visai nesunku. O dabar apie tai, kaip mes matėme ir pažinome Hojaną.
Atvykimas
Kaip minėjome Hojaną pasiekti nėra sunku, nors pats miestas neturi nei oro uosto, nei geležinkelio, nei didesnio jūrų uosto.
Lėktuvu + autobusu (mūsų pasirinkimas)
Hojanas yra tik 40 km į pietus nuo trečio pagal dydį Vietnamo oro uosto Danange. Oro uostas aptarnauja tiek vietinius, tiek tarptautinius skrydžius. Mes atskridome tiesiai iš Hošimino su vietinėmis Vietjet avialinijomis. Skrydis tiek iš Hanojaus, tiek iš Hošimino trunka 1 valandą ir jų yra mažiausiai penki per dieną, todėl rinktis tikrai yra iš ko. Kaina žmogui yra apie 20 eurų su 7 kg rankiniu bagažu. Jeigu Jūsų kuprinės didesnės, pasistenkite įsiregistruoti į skrydį internetu arba savitarnos kioske, tuomet Jūsų greičiausiai neprašys sverti kuprinių ir papildomai mokėti už bagažą. Jeigu jau gausis taip, kad teks registruotis bendroje eilėje, tuomet išsiimkite sunkius daiktus, arba šilčiau apsirenkite, ir sverkite 😉
Kadangi atskridome vėlai vakare, naktį praleidome Danange, kur susitikome su pažįstamais keliautojais Karoliu ir Deimante. Kitą rytą jie patraukė į Taipėjų, o mes vietiniu autobusu į Hojaną.
Iš Danango į Hojaną kas 20 minučių kursuoja vietinis geltonas autobusas Nr.1. Pasiklauskite, kur yra artimiausia stotelė ir kiekvienas vietinis tikrai nurodys. Autobusas toli gražu nėra pats patogiausias, tačiau yra didelė tikimybė, kad čia sutiksite keliaujančių bendraminčių, o kelionė trunka iki valandos, todėl šiek tiek egzotikos tikrai nepakenks. Stotelėse parašyta kaina į vieną pusę yra 20.000 VND (0.8 Eur), tačiau visų užsieniečių prašoma 30.000 VND (1.1 Eur). Kadangi konduktorė ypatingai maloni, mes nesiginčijame.
Alternatyvos šiam autobusui rasite ant kiekvieno kampo. Kiekviena vieta Danange siūlo privatų transportą, taip pat galima naudotis ir taksi paslaugomis (taksi kompanijos Vinasun ir Mailinh patikimiausios). Naudojantis šiomis alternatyvomis teks pakloti gerokai daugiau pinigų (nuo 10 iki 20 eurų). Jeigu grįšite į Danangą, galima nuomotis ir motorolerį ir važiuoti taip.
Traukiniu, motoroleriu
Per visą Vietnamą važiuoja nebrangūs ir nesenai atnaujinti traukiniai, kurie anksčiau ar vėliau pasieks Danango traukinių stotį. Paprašykite bilietų savo viešbutyje (jie tikrai turėtų padėti).
Vienas populiariausių būdų keliauti po Vietnamą yra pirkti motorolerį Hanojuje arba Hošimine ir važiuoti per visą Vietnamą į kitą miestą, o po kelionės parduoti. Tad jei nuspręstumėt Vietnamą pamatyti taip, užsukite ir į Hojaną.
Nakvynė
Kadangi atsižvelgėte į mūsų patarimus kaip atvykti į Hojaną, greičiausiai šiuo metu esate Hojano autobusų stotyje. Vienas nepatogumas yra tai, kad stotis, kaip ir daugelis autobusų stočių miesteliuose yra miesto pakraštyje, todėl teks šiek tiek paeiti arba pavažiuoti taksi. Nuo stoties iki Hojano centro pėsčiomis drąsiai nueisite per pusvalandį, o taksi neturėtų kainuoti daugiau nei 2-3 eurus (kainą sutarkite iš anksto). Tik atvykus autobusus, taksistai jau lauks jūsų ir vienas per kitą siūlys jus pavežti iki viešbučio.
Kaip ir visame Vietname, taip ir čia nakvynė tikrai nenuskriaus piniginės. Jeigu jums užtenka nakvynės namų ir nebijote miegoti su kitais žmonėmis viename kambaryje – nakties kaina hostelyje čia bus apie 4-5 eurus. Jeigu norite paprastesnio, tačiau dviviečio kambario su asmeniniu dušu, tuomet tikrai siūlom rinktis „Smart Garden homestay“. Nakties kaina čia 13 eurų dviems, lova labai didelė, dušas tvarkingas, yra balkonas, o savininkas labai malonus. Paskutinę naktį šiame viešbutyje su juo ir jo šeima atšventėm vienerių metų viešbučio gimtadienį.
Nebandėm ir nežiūrėjom ką siūlo prabangūs viešbučiai (su SPA ir baseinais), tačiau manau, kad 40-50 eurų už dvivietį kambarį nakčiai suteiks Jums viską ko tik reikia prabangiai viešnagei.
Transportas
Jeigu į Hojaną atvykote ne su organizuota grupe/ ekskursija, tuomet turite tris būdus kaip apžiūrėti miestą:
Pėsčiomis – miesto centras nėra labai didelis, todėl po jį galite žvalgyti pėsčiomis. Tačiau jei norėsite nuvažiuoti prie jūros ar aplankyti atokiau nuo centro esančias vietas, teks rinktis kitą būdą.
Dviračiu – Hojanas yra labai patogus norint keliauti dviračiais. Paprasto dviračio nuoma kainuoja 1 eurą dienai, o su dviračiu galite nuvažiuoti iki praktiškai bet kurios įdomesnės vietos. Vietovės nekalnuotos, todėl pavargti tikrai nebus kur. Dviračius dažniausiai nuomuoja nakvynės vietos, o jeigu ne – visas miestas pilnas nuomos punktų.
Motoroleriu – Galioja tas pats kaip dviračiui, tik kaina šiuo atveju šokteli iki 4-5 eurų dienai + kuras. Ir nepamirškite, kad vairuojate nelegaliai 😉
Ką aplankyti?
Hojanas tuo ir ypatingas, kad čia kiekvienas ras savo. Pats senamiestis pilnas pardavėjų, turistų ir šurmulio, bet ir be senamiesčio čia yra ką pamatyti ir nuveikti.
Hojano senamiestis – tai yra pagrindinis turistų traukos centras. Pradėkime nuo kainos. Prie visų įėjimų į senamiestį yra bilietų būdelės. Kadangi senamiestis įtrauktas į UNESCO paveldą, jo išlaikymui renkamas 120000 VND (5 eur) vienkartinis mokėstis. Su šiuo bilietu Jūs taip pat galite aplankyti 5 iš 22 senamiestyje esančių šventyklų, muziejų ar senovinių pirklių / amatininkų namų. Patariam skirti kelias valandas (pastebėjome kad pirmoje dienos pusėje būna gerokai mažiau žmonių) pasivaikščiojimui po šį paveldą. Bilieto mokestis vienkartinis, tačiau išsaugokite bilietą visos viešnagės metu, kad galėtumėte nesiginčydami vaikščioti ten tiek, kiek norėsite. Bilieto teoriškai galima ir nepirkti. Bandykite prasmukti su dviračiu arba teigti iš toli, kad turite nusipirkę. Nuo Jūsų priklauso ar skirsite šio miesto išsaugojimui 5 eurus ar ne.
Hojano turgus – Pačiame senamiesčio pietvakariniame kampe įsikūręs dienos turgus veikia nuo 5 valandos ryto iki 18 valandos vakaro. Vietiniai produktai, vaisiai, daržovės, siuvenyrai čia tikrai už priimtiną kainą.
Naktinis turgus – Šis turgus kiekvieną dieną atsidaro nuo 18 valandos An hoi pusiasalyje (saloje), pagrindinėje gatvėje. Prekiaujama viskuo, ko tik širdis geidžia. Maisto nebandėme, bet čia jis atrodo tikrai patrauklesnis nei dieniniame turguje.
Jack‘s Cat Cafe – Miesto pakraštyje įsikūrusi kavinė. Turistai čia užsuka tikrai ne dėl maisto ir Jack nėra kavinės savininko vardas. Džekas yra pirmoji Emos ir Phuongo iš gatvės išgelbėta katė. Šiuo metu jų namo kieme bėgioja jau virš 50 nuo prekybos katėmis ir gatvės skurdo išgelbėtų keturkojų. Rasti šią vietą tikrai nelengva, nes visas kiemas yra pilnai uždaras. Ieškokite vartų, ant kurių mažu šifru parašyta “Welcome to Jack’s”. Įėjus privaloma paaukoti 100.000 VND (4 Eur) tolesniam vietos išlaikymui, bet užtai gausite gėrimą nemokamai. Galėsite ir pavalgyti – patiekalai vegetariški. Nepamirškite, kad kavinės darbo valandos yra antradieniais-šeštadieniais 11:00-15:00. Kitu laiku neįeisite. Galima rezervuotis staliuką per jų Facebook puslapį.
An Bang paplūdimys – Hojanas turi du žymesnius paplūdimius. Tai An Bang ir Cua Dai. Nors vietiniai sako, kad pastarasis yra populiaresnis, tačiau panašu, kad abu paplūdimiai yra daugiau mažiau perpildyti, todėl jei norite privatumo teks pavažiuoti kiek tolėliau. An bang paplūdimys yra beveik 5 km nutolęs nuo miesto centro, tačiau dviračiu ar motoroleriu šią vietą pasiekti paprasta. Dviračio stovėjimas prie paplūdimio kainuoja 15.000-20.000 VND (0.70 Eur), bet galite ir tiesiog prirakinti jį prie medžio ar stulpo. Gultas paplūdimyje nieko nekainuoja, tačiau užtai jums teks pavalgyti viename iš restoranų. Maistas čia tikrai nėra blogas. Nenorite valgyti ? Tuomet mokėsite 100.000 VND (4.00 Eur) arba pasitieskite rankšluostį.
Tra Que herb village – Važiuojant link An Bang arba iš ten, nepraleiskite progos užsukti į šį kaimelį. Čia gana dideliame plote vietiniai augina ekologiškas daržoves ir tai tikrai puikus būdas susipažinti su vietine virtuve ir suprasti, kad ne tiek toli esame ir mes. Taip pat būtinai užsukite į Tra Que Garden restoraną pavalgyti. Čia taip pat galite dalyvauti ir maisto gaminimo pamokoje, rezervuokite iš anksto.
Alternatyvos:
Vasaros metu tikrai verta aplankyti Cham salą. Tai galite padaryti tiek su privačia ekskursija tiek su vietiniu laivu.
Keramikos kaimelis yra už 15 km nuo Hojano centro. Girdėjome, kad jis labai turistinis, todėl patys ir nelankėme.
Geriausia alternatyva yra pasiimti dviratį ir važiuoti kur akys mato ir nori. Toliau nuo centro, labiau į džiungles ir tikrai neabejoju, kad rasite ką nors įsimintino.
Maistas
Pati geriausia pasakojimo dalis. Hojano maisto tradicijos tikrai gilios ir ne vienas Vietnamo virtuvės šedevras kilo būtent iš čia, o kai kurių net negalima paragauti niekur kitur.
Cao Lau – tai pagrindinis Hojano tradicinis patiekalas. Trumpai tariant, tai ryžių makaronai su sojų daigais, kepta kiauliena, skrudinta kiaulienos odele, žolelėmis ir šiek tiek karšto sultinio. Atrodo paprasta, tačiau sultinys privalo būti verdamas naudojant tik Ba Le šulinio vandenį, ryžių makaronai privalo būti mirkomi tik tame vandenyje. Nežinau ar tas vanduo išties toks ypatingas, tačiau iš pažiūros prėskai atrodantis patiekalas yra nepaprastai skanus. Kaina – 40.000-60.000 VND (1.5-2.5 Eur).
KUR? Mrs NGA – Phan Chu Trinh gatvė 8.
Banh my – tai vienas iš prancūzų kolonijistų palikimų Vietname. Banh my yra tradicinis pietų Vietnamo sumuštinis. Bagetė, ištepta paštetu su kiauliena / vištiena, žolelėmis, daržovėmis bei tradiciniais padažais. Ponios Phuong užkandinė jau keletą metų yra populiariausia banh my vieta visame Vietname. Gal dėlto, kad ją išgarsino Anthony Bourdain, o gal tik dėlto, kad iš tiesų tai yra skaniausia gyvenime valgyta bagetė. Vakarais eilė tikrai yra didelė, bet išbandyti verta. Kaina – 20.000-30.000 VND (1 Eur).
KUR? Mrs Phuong – Phan Chu Trinh gatvė 2.
Bale well – Prie jau minėto šulinio įsikūręs didelis restoranas iš pradžių šokiravo, o vėliau maloniai nustebino. Tik atėjome į vidų nusprendę, kad reikia karštą dieną išgerti šalto alaus ir kažko nedaug užkąsti ir iškarto visas stalas buvo nukrautas įvairiausiais patiekalais.
Banh xeo – ryžių miltų blynai, įdaryti pupų daigais ir krevetėmis, kalnas daržovių, kimchi su ananasais, spring rollsai su krevetėmis ir grilinti kiaulienos iešmeliai. Visa tai – 120.000 VND (5 eur) žmogui. Labai skanu ir labai sotu – užteko visai dienai.
KUR? BALE Well – Phan Chu Trinh gatvė 38.
Tra Que Garden Restaurant – jau minėto organinių daržovių auginimo kaimelio viduryje yra įsikūrę ne vienas restoranas. Mes apsilankėme būtent Tra Que Garden restorane ir įspūdis buvo nepakartojamas. Meniu čia nėra didelis ir dažnai besikeičiantis, tačiau tuo pačiu tai suteikia stabilumo ir visada išlaiko vienodą kokybę. Kadangi restoranas įsikūręs prie čia pat augančių daržovių, lūkesčiai taip pat buvo nemaži. Rekomenduojame ragauti, kas Jums prie širdies.
Tuo tarpu mes užsisakėme banh xeo blynų ir ciberžolėje troškintos žuvies, patiektos moliniame inde. Kaip paaiškėjo, blynus iki šiol valgėme visai netaip kaip, turėtume ir šis patobulinimas tiesiog pakėlė patiekalą į naują lygį, o žuvis priminė lietuvišką gerą žuvienę. Prieskonių čia naudojama nedaug, o visas skonis yra tiesiai iš kiemo surinktose daržovėse ir žolelėse. Taip pat paragavome jų specialaus limonado – citrininio baziliko sėklų gėrimo su laimu ir imbieru. Patiekalų kainos – 60.000-100.000VND (2.5-4.5 eur), gėrimai taip pat iki 1 euro.
KUR? Tra Que Herb Village.
Jack’s Cat Cafe – Šioje kačių šventovėje maistas nėra kažkuom išskirtinis, tačiau vieta turi aiškų savo braižą. Džeko kavinėje vyrauja vegetariška virtuvė. Nors esame mėsos fanai, tačiau čia maistas tikrai prie širdies. Čia galima paragauti iš vietinių produktų ruošiamų gvakamolės ar baklažanų užtepelių su vietiniais ryžių krekeriais, o jei norit pavalgyti rimčiau, tuomet manau verta išbandyti trijų rūšių tofu kario troškinius. Kainos 60.000-100.000 VND (2.5-4.5 eur)
KUR? Jacks cat cafe – 12 Le Hong Phong.
Hojanas mums paliko labai gerus ir gražius prisiminimus. Nors miestas itin turistinis, bet yra ką pamatyti, nuveikti ir paragauti.
Linkėjimai,
L. ir T.