Jau esame apkeliavę nemažai šalių ir miestų, ir kartas nuo karto taip jau nutinka, kad aplankęs vieną vietą norisi sugrįžti ten ir dar kartą. Ir po to dar kartą, ir taip tol, kol tikiesi, kad viską ką norėjai pamatei, bet iš tiesų supranti, kad tai neįmanoma. Stambulas, Londonas, Roma, man – Kvala Lumpūras, Linai – Madridas. Ir tokių miestų sąrašas pildosi su kiekviena nauja kelione.
Be išimties kiekvieną kartą kai skrisime į Aziją bandysime nors kelioms dienoms užsukti ir į Singapūrą.
Singapūras
Singapūras yra miestas-valstybė pietryčių Azijoje, žemyninės Malaizijos kaimynas pietryčiuose. Jo plotas – beveik 750 km2 , o tai yra 85 kartais mažiau nei Lietuvos plotas ir tik dvigubai daugiau nei Vilniaus miestas. Visame tame plote gyvena virš 5 milijonų gyventojų, o šalies karinės pajėgos pagal karių skaičių žmogui yra 7 vietoje visame pasaulyje.
Nors gali pasirodyti, kad tai militaristinė valstybė, tačiau per du vizitus nematėme nei vieno ginkluoto kario bei nejautėme nei menkiausios grėsmės. Nieko tame nėra keisto. Vien Singapūro istorija gali parodyti, kad saugotis reikia ir tikrai yra nuo ko. Iki nepriklausomybės įgavimo Singapūras kelis metus priklausė Malaizijai, kuri iki šiol kėsinasi į teises į šią valstybę. Prieš tai ilgus metus Singapūras priklausė Didžiajai Britanijai, o šiais laikais daugiau nei 60% Singapūro gyventojų yra kinai, kurie tikrai nepraleidžia progos savaip interpretuoti šio gyventojų pasidalijimo.
Nepaisant nedidelio ploto ir didelio skaičiaus gyventojų per kiek daugiau nei 50 metų Singapūras tapo vienu didžiausiu ekonominių centrų ne tik visoje Azijoje, bet ir likusiame pasaulyje. Tai yra ne tik viena iš brangiausių valstybių pasaulyje, bet ir užima 8-tąją vietą pagal bendrą vidaus produktą pasaulyje.
Keletas įdomių faktų:
- Singapūro oro uostas jau keli metai iš eilės yra geriausias pasaulyje.
- Singapūro avialinijos visada papuola į geriausių avialinijų TOP 3.
- Singapūro biblioteka yra moderniausia pasaulyje.
- Singapūras vienintelis pasaulyje duoda teigiamą anglies monoksido kiekį aplinkai.
- Singapūre yra aukščiausias ant stogo esantis baseinas pasaulyje (Marina bay sands)
Ir galime vis vardinti ir vardinti geriausius/smagiausius/įdomiausius Singapūro pasiekimus, bet jeigu paprasčiau – kiekvienas čia ras kažką išskirtinio. Dabar trumpai apie viską, ką matėm, patyrėm ir ragavom per tuos du kartus Singapūre mes.
Atvykimas
Lengviau būti negali! Iš Europos Singapūrą galima pasiekti tiek pigių skrydžių avialinijomis Scoot (iš Berlyno ir Atėnų) tiek British Airways, Air France, Turkish Airlines ir dar keliomis kitomis bendrovėmis. Vidutinė skrydžių kaina – 350-600 eurų į abi puses.Vienintelis ir pagrindinis Singapūro oro uostas – Changi, kaip jau minėta, yra geriausias pasaulyje ir vien jame galima praleisti daugiau nei parą.
Pasiekti Singapūro centrą taip pat yra paprasta MRT sistema (metro). Nusipirkus biletą oro uoste ir pasipildžius kortelę, kelionė į vieną pusę užtruks apie 40 minučių ir kainuos nepilnus 2 eurus žmogui. MRT yra ne tik pigus, naujas, patogus, bet ir aprėpia beveik visą miestą, todėl tai yra lengviausia susisiekimo priemonė Singapūre.
Tip: bilietėlius automatuose galim įsigyti tik grynaisiais ir tik smulkiomis kupiūromis. Pinigus keičia informacijos centriukas prie metro, bet vis tiek geriau turėkite smulkesnių kupiūrų 😉 Tai ypač palengvins situaciją, jeigu atskridote taip vėlai, kad gaudote paskutinį metro į miestą. Išvengsite papildomo streso ir panikos, o ir papildomų didesnių išlaidų Uberiui arba taxi iki miesto.
Nakvynė
Nakvynė Singapūre yra tikriausiai vienas iš dviejų dalykų, kurie tikrai paplonins Jūsų piniginę. Atsižvelgiant į gyventojų skaičių ir plotą, kaip ir nieko keisto. Paprasčiausias hostelis (nakvynės namai) nakčiai žmogui gali atsieiti nuo 30 eurų bendrame kambaryje, kas, lyginant su kitomis pietryčių Azijos šalimis, yra gerokai brangiaua. Brangus viešbutis arba dvivietis kambarys kainuoja dar brangiau. Kaip ir visur, Singapūre galima rasti ir Airbnb, kuris kainuos šiek tiek mažiau.
Geriausia apsistoti aplink Kinų kvartalą (Chinatown). Iš ten labai lengva pasiekti bet kurią Singapūro vietą.
Maistas ir gėrimai
Jeigu išleisite nemažai pinigų apgyvendinimui – nepergyvenkite. Atsigriebkite valgydami. Singapūre rasite visų įmanomų Azijos virtuvių patiekalų ir tai nebus pigios kopijos, o išties autentiška patirtis, kurios net su žiburiu nerastumėte nei aplinkinėse valstybėse, nei juolab Europoje. Maistas yra tai, dėl ko mes aplankysime Singapūrą tikrai dar ne kartą.
Singapūre galima išskirti du maitinimo įstaigų tipus – Hawker centrai ir restoranai.
Hawker centrai – tai gatvės maisto stendai, kurie dėl higienos reikalavimų buvo iš gatvės sutalpinti į bendras, dideles ir nenaudojamas miesto erdves. Singapūre juos galima rasti kiekviename rajone ant kiekvieno kampo ir kiekvienas jų specializuojasi vis skirtingame patiekale. Kainos retai kada viršija 5 eurus, o rinktis siūlome paprastai. Ten, kur didžiausia eilė, ten reikia ir stoti ir patikėkit manim tos 15 minučių tikrai bus vertos laukimo.
Išbandyti ir rekomenduojami hawker centrai: Chinatown complex, Maxwell food court, Tiong Bahru food center.
Tuo tarpu restoranų Singapūre taip pat galima rasti įvairiausių ir vienų geriausių visame pasaulyje. Kadangi šeimos restoranai yra retenybė, o didžioji dalis likusių moka tikrai nemažą “nuomą”, tai ir kainos juose gali kandžiotis. Pagrindinių patiekalų kainos gali svyruoti nuo 10 iki 50 eurų. Kita vertus išbandyti kai kuriuos tikrai verta, nes taip toli keliaujant daug nepritaupysi.
Rekomendacija: Din Tai Fung restoranas, esantis Marina Bay Mall prekybos centre. Taipėjuje brolį turinti vieta, kuri yra įvertinta viena Michelin žvaigždute, o gamina Dim Sum. Dim Sum – azijoje taip vadinami užkandžiai, kriais dažniausiai dalinamasi. Populiariausi yra garinti koldūnai, oDin Tai Fung galite pro stiklą matyti visą sudėtingą jų gaminimo procesą. Beje kainos šioje vietoje tikrai nėra didelės ir dviese drąsiai paragausite visko ko norite už 30-40 eurų.
Rekomendacija 2: abu kartus lankantis Singapūre mums pasisekė, kadangi viską aprodė ir visokias maisto vietels, restoranėlius bei hawker centrus aprodė pats Singapūrietis, mūsų pažįstamas, kolega – Rufus. Abu kartus viešint Singapūre valgėme dim sum restoranėlyje Yum Cha Chinatown, daug visko išragavome ten – tad užsukti rekomenduotumėm.
Kiek sudėtingesnė situacija Singapūre yra su alkoholiniais gėrimais. Stipriųjų gėrimų/kokteilių kainos prasideda nuo 10 eurų, o alaus bokalas restorane kainuoja apie 5-6 eurus priklausomai nuo atstumo nuo centrinės zonos.
Rekomendacija: Raffles viešbutyje yra įsikūręs seniausias Singapūro baras, kuriame sukurtas legendinis Singapore sling kokteilis. Vieną kartą paragauti įdomu, tačiau jis išties savito skonio. Apsilankykite čia vien dėlto, kad jame yra išlikusi riešutų gliaudymo ir metimo tiesiog ant grindų tradicija. Mieste, kuriame dėl šiukšlinimo problemų neparduodama kramtomoji guma ir itin preciziškai švaru, toks atradimas nustebina ir savotiškai padžiugina 😉
Ką aplankyti?
Singapūras yra puikus miestas visų pomėgių keliautojams.
Gamtos ir ekologijos mylėtojams siūlome aplankyti Gardens by the Bay ir jame esančius Cloud forest ir Flower Dome.
Pramogų mėgėjams rekomenduojame vienos dienos kelionę po Sentosa salą. Čia kinomanai gali užsukti į Universal kompanijos studiją, taip pat galima pasivaikščioti arba dviračiu apvažiuoti gražiai sutvarkytą salą, pereiti tiltu virš medžių iki forto-muziejaus (Siloso) arba tiesiog pagulėti ant balto smėlio prie žydros jūros.
Nebijantiems aukščio geriausia vieta asmenukei yra Marina Bay Sands viešbučio stogas ant kurio yra tiek baras, tiek baseinas. Pakilimas kainuoja, bet vaizdas turėtų būti vertas tų pinigų.
Absoliučiai visiems pirmą dieną Singapūre siūlome aplankyti Singapūro miesto muziejų (URA centre) šalia Singapore City gallery. Čia sužinosite visą svarbiausią miesto-šalies istoriją. Taip pat puikiai paaiškinama, kaip ir kodėl miestas taip tvarkosi, kokius planus kuria ir kaip viską labai matuoja, skaičiuoja ir suplanuoja.
Mes taip ir nespėjome (o ir skubėti nenorėjom), bet kitą kartą tikrai planuojame aplankyti ir Singapūro zoologijos sodą, kuris (net nenuostabu) yra vienas iš geriausių visame pasaulyje.
Pėsčiomis apeikite kinų kvartalą, kirskite upę ir indų kvartale paragaukite autentiškos jų virtuvės patiekalų, praeikite visą Formulės 1 trąsą, dėl kurios kartą per metus uždaromos pagrindinės miesto gatvės.
Paprasčiausiai vaikščiokite ir vaikščiokite daug ir tikrai rasite kas Jums prie širdies.
Kelionės trukmė?
Reiktų prisiminti, kad Singapūras yra vienas iš brangiausių miestų Azijoje, todėl ilga viešnagė čia gali gerokai paploninti piniginę. Pirmam kartui šiame mieste Jums tikrai turėtų užtekti 3-4 parų. Be abejonės išnaudoti reikia kiekvieną akimirką: pasiimkit sportbačius arba kitą patogią avalynę, nes norint pamatyti daug, teks daug ir vaikščioti.
Praktiniai patarimai
Pradėkime nuo to, kad Singapūre galioja keletas taisyklių, kurios mums gali būti neįprastos. Visų pirma reikėtų atidžiai peržiūrėti neleidžiamų įsivežti daiktų sąrašą. Rūkantieji elektronines cigaretes, IQOS ar kitus modernius išradimus turės juos palikti namuose, nes Singapūre jie uždrausti. Bandysite įsivežti – teks palikti oro uoste. Taip pat rūkyti negalima gyvenamųjų namų teritorijose ir ant šaligatvių, virš kurių dažnu atveju yra balkonas ar išlindęs antras aukštas.
Šiukšlinti be jokios abejonės taip pat draudžiama, tačiau pamačius miesto gatves to daryti net nekyla ranka, nes viskas aplinkui nepriekaištingai švaru.
Singapūre uždrausta net kramtomoji guma ir jos nenusipirksite nei viename prekybos taške. Ji parduodama išskirtinai tik vaistinėse, ir tik su receptu.
Nepaisant didelių kainų mieste, čia verta pirkti elektroninę įrangą, telefonus. Visų pirma jie čia kainuoja šiek tiek mažiau nei Europoje. Be to, oro uoste labai patogiai su čekiu ir pasu savitarnoje susigrąžinsite mokesčius.
Nors Singapūre visus metus beveik ideali temperatūra ir lauke yra karšta arba bent jau šilta, tiek prekybos centruose, tiek metro kondicionieriai veikia kaip pašėlę, todėl nepamirškite užsidengti kaklo, jei esate jautresni kondicionieriams.
Lietus čia taip pat nesvetimas, todėl patogiausia nešiotis lietpaltį. Ir jeigu lyja, tai LABAI STIPRIAI.
Ką veikti po Singapūro?
Kaip jau minėjome, Singapūras tikriausiai vienas reikšmingesnių pietryčių Azijos centrų, todėl atsakymas paprastas. Už tikrai nedidelę sumą iš čia galite pasiekti absoliučiai bet kurią regiono šalį. Nepamirškime, kad Azijoje veikia dvi vienos iš geriausių pigių skrydžių kompanijų pasaulyje: Air Asia ir Fly Scoot.
Smagaus skrydžio!
L. ir T.