Search

Skonių tuzinas: 12 Stambulo skonių

Kelionėse vienas iš labiausiai vertinamų aspektų yra maistas. Kad ir kur nukeliautumėte, naujų skonių patirtys važiuos paskui Jus. Alkį reikia pasotinti, o prastas maistas gali ne tik nuvilti, tačiau ir gerokai sujaukti likusią kelionę. 

Sugalvojom tokią naują rubriką, konkrečiai tik apie maistą – Skonių tuzinas. Čia pateiksim dvylika, mūsų nuomone, svarbiausių patiekalų, gėrimų ar kitokių skonio receptorius sužadinančių gėrybių iš skirtingų pasaulio vietų.

12 Stambulo skonių

Neturėtų būti keista, kad Stambulas yra tas miestas, kuris pradeda skonių tuziną. Čia persipina Azijos, Europos ir net Afrikos virtuvės. Net Islamas čia yra pakankamai nuosaikus ir to pasekoje atsiranda naktinio gatvės maisto, kuris praturtina bet kurią virtuvę. 

1 – Meze

Dalintis, dalintis ir dar kartą dalintis! Stambule nekils nesusipratimų kieno patiekalas skanesnis, nes sunku rasti restoraną, kuris patiektų maistą asmeniškai kiekvienam. Yra skatinama dalintis ir visa tai beveik visada prasideda nuo meze (arba mezze). Mažose lėkštutėse ar dubenėliuose per vidurį stalo patiekto maisto. Jis gali būti tiek šaltas, tiek karštas, įvairių tekstūrų, įvairių skonių bei aromatų.

2 – Lahmacun

Pica Turkijoje? Reikalaukite lahmacun! Tariamas „lahma’joun“, kilęs iš Arabiškos frazės „lahma bi’ajeen“, kuri literaliai reiškia „tešla su mėsa“. Plonytis padas su smulkiai malta aviena arba jautiena, prieskoniai. Užsidedate šviežių petražolių, išsispaudžiate citrinos, susivyniojate ir griebiate rankomis. Kas visame tame smagiausia? 1 vnt kaina – apie 1 eurą (2022 /04/20).

3 – Turkiški pusryčiai

Rytais arba vėlyviems pusryčiams viskas ko Jums reikia ieškoti yra menemen. Menemen yra plakta turkiška kiaušinienė, patiekiama nedidelėje varinėje keptuvėje su pasirinktais priedais (sūriu, mėsa, dešra ar kt.). Šalia gaunate pusę kepalo šviežiai keptos duonos bei pasirenkate priedus: turkiškas pomidorų salotas su čili pipirais, alyvuoges su feta arba kaymak (kažką panašaus į stipriai muštą grietinę) su medumi.

Menemen

4 – Kofte

Mėsa, daržovės, šviežias jogurtas ir gal šiek tiek aštraus padažo su viską apjungiančia duonos rieke. Kofte (nesumaišykit su cig kofteci, kuris yra visai kitas patiekalas) yra maltos mėsos, dažniausiai avienos, kotletukai su daug įvairių prieskonių. Užkandinėse pateikiama su turkiškų pupelių arba pomidorų salotomis, jogurtu, aštriu padažu ir duona. Skrandis padėkos!

5 – Turkiška arbata

Arbatos virimas Turkijoje – atskiras menas. Retai kas tiekia savo restoranuose ar užkandinėse pačių verdamą arbatą. Priklausomai nuo užimamo ploto kiekvienas kvartalas turi savo arbatos virimo specialistą, iš kurio dauguma ir ima šį etaloninį turkišką gėrimą. Beje, jeigu jau Jums siūlo arbatos tai neatsisakykit. Jie žino geriau!

6 – Kebab

Kebabas – tai nėra tik greitas maistas suvyniotas į lavašą su kartais abejotinos kilmės mėsa ir kopūstais bei patiekiamas su trimis padažais pasirinktinai. Kebabas – ant grilio kepta mėsa, kurio rūšių bei porūšių ant rankos pirštų nesuskaičiuotume. Tuo tarpu Ocakbasi vadinamos vietos, kuriose įvairūs kebabai, daržovės, duona yra kepama tiesiai prieš Jūsų akis salėje.

Kebab

7 – Baklava

Kai norisi ko nors saldaus ir išties saldaus, Stambulas tikrai ta vieta kuri turės ką pasiūlyti, o baklava yra bene garsiausias iš čia atkeliavęs desertas. Viename sąlyginai nedideliame kąsnyje persipina dešimtys filo tešlos sluoksnių su manų kremu ir begale trintų pistacijų. Visa tai iškepama ir papildomai apipilama verdančiu sirupu. P.s. Vienas iš baklavos pjaustymo būdu yra morkos forma, kai baklava pateikiama kaip torto gabaliukas.

8 – Balik Ekmek

Jeigu jau atvykote į Stambulą, tai didelė tikimybė, kad pirmiausia norėsite pamatyti ir pereiti Galatos tiltą. Nuo čia atsiveria ne tik visos trys Stambulo pusės (Azija, senoji Europa ir naujoji Europa), bet ir matoma gausybė žvejų. Nieko keisto, kad netoliese yra įsikūrę nemažai balik ekmek pardavinėjančių kioskų bei restoranų. Nieko paslėpto šiame sumuštinyje nėra – tai tik šviežia bagetė, griliuje kepta skumbrės filė, salotos ir marinuoti svogūnai. Prieš valgant pasigardiname viską citrinų sultimis, o šalia rekomenduojame marinuotų daržovių sulčių.

9 – Kokorec

Šį ne tik Turkijoje, bet ir aplinkinėse balkanų valstybėse populiarų patiekalą išbandyti ryžtųsi turbūt ne kiekvienas. Tradiciškai su duona patiekiamas griliuje kepamas ritinys, kuriame galima rasti įvairiausių avienos subproduktų – nuo širdelių, inkstų iki žarnokų ar net gastronomijos pasaulyje itin vertinamų užkrūčio liaukų (angl. sweetbreads). Galiausiai visos šios dalys labai smulkiai sukapojamos, sumaišomos su prieskoniais ir paruoštos Jūsų vartojimui. Tikrai yra skaniau nei skamba.

10 – Turkiška kava

Kavos kultūros pradžią Europoje pasisavinti bando daugelis valstybių nuo Austrijos iki Italijos, tačiau sunku paneigti, kad Turkijoje kava buvo vartojama daug anksčiau. Be abejonės vyrauja daug kavos variacijų, tačiau viena ir esminė turkiška kava yra tai, kas suteiks pakankamai jėgų išvaikščioti visą Stambulą skersai ir išilgai. Perspėjame, kad kava itin stipri, o išgėrus vyrauja būrimo iš kavos tirščių tradicija.

11 – Kumpir

Bulvės populiarios ne tik mūsų kraštuose. Daugelyje Stambulo vietų, o ypač populiaru netoliese Ortakoy rajono prieplaukos, galima rasti daug kumpiro pardavėjų. Vietinių pravardžiuojamas geriausiu pagirių maistu patiekalo herojus yra didelė bulvė, kurią įdaryti siūloma įvairiausiomis gėrybėmis pradedant žirneliais ir baigiant balta mišraine. Nepersistenkit ir dalinkitės, nes porcija tikrai didelė.

Kumpir

12 – Islak burger

Stambulas – įvairių kultūrų perpintas miestas, todėl nieko keista, kad čia galime rasti ir mėsainių. Jeigu įsivaizduojate kaip atrodo Mcdonald’s sūrainis palaikius jį maišelyje maždaug parą tai maždaug taip ir atrodo Islak mėsainis (šlapias mėsainis). Esminis skirtumas, kad šis patiekalas ir turi būti toks ir jis labai skanus.

Jei būsite Stambule, labai rekomenduojame visko paragauti. Turime paruošę ir trijų dienų maršrutą po Stambuląkviečiam išbandyti! 

Close
traveloffin © Copyright 2022. All rights reserved.
Close